Basur Neden Olur?

Anüs etrafında bulunan damarlar basınç altında kaldığında genişleyerek şişme eğilimi gösterirler. Damarların basınca maruz kalarak şişmesine sebebiyet veren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

– Dışkılama esnasında ıkınma
– Tuvalette gereğinden fazla oturarak vakit geçirmek
– Kabızlık ve kronik ishal
– Fazla kilolar
– Anal ilişki
– Düşük lif kaynağı bulunan gıdaların tüketilmesi

Rektum ve anüste bulunan damarlar üstte ki maddelere dikkat edilmediği taktirde zayıflayarak genişlemeye maruz kalır.

En Yaygın Sebebi Kabızlıktır
Basurun en bilinen ve karşılaşılan sebebi kabızlıktır. Bazı insanlar çok nadir, bazıları ise sürekli kabızlık sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Düşük lif kaynaklı gıdaların tüketilmesi, tuvalet erteleme, az sıvı tüketilmesi gibi durumlar kabızlığa yol açabilir. Kişi kabız kaldığında zararını bilmediği için ıkınır. Halbuki ıkındığında anüste muazzam bir basınç oluşur. Basınç toplardamar dokularının hasar görmesine neden olur ve genişlemeye maruz kalır. Aynı durum kronik ishal için de geçerlidir.

Genişleyen damarda daha fazla kan bulunduğunda ve tedbir almayıp aynı hatalara devam edildiğinde sürekli genişleyerek basur ilerler ve basur memesinin boyutunda da artış olduğu gözlemlenir.

Basur 2 çeşitte incelenir. Bunlar iç ve dış basurdur. Toplumda daha çok karşılaşılan tip iç basurdur. Dış basur ile çok fazla karşılaşılmaz.

İç basurun 4 derecesi bulunur. Bunlar 1. 2. 3. ve 4. derece olarak ifade edilir. Birbirlerinden farkı meme boyutu ve şikayetlerdir. Örneğin 1. ve 2. derece ağrı yapmazken 3. ve 4. derece de meme makat kasları arasına sıkıştığında tromboze hemoroid (basur boğulması) durumu gerçekleşir ve kişide çeşitli derecede ağrılar söz konusu olur.

Basur Ağrısına Sıcak Su Oturma Banyosu İyi Gelir
Ağrı şikayeti söz konusu olduğunda evde sıcak su oturma banyosu yapılabilir. Bu kişinin oldukça rahatlamasını sağlar. Günlük olarak yapılmasında herhangi bir limit yoktur, kişi kendini rahatlamış hissediyorsa istediği kadar yapabilir. Fakat suyun yakacak derecede değil, içine oturulabilecek sıcaklıkta olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kişi kendini yakabilir.

Basurun Komplikasyonları Nelerdir?
Basur normal şartlarda çok ağrılı bir hastalık değildir. Hatta bazen hiç görülmeyebilir. Fakat üst kısımda belirtildiği gibi 3. ve 4. derecede sıkça karşılaşılabilir.

Kanama görülen basur vakalarında nadiren de olsa yaşanan kan kaybı anemiye yol açabilir.
http://www.basurklinigi.com/basur-neden-olur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir