Basur Neden Olur?

Tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan basur, kanama, şişlik ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açar ve en sık görülen makat hastalığıdır. Oluşumunda ki en büyük sebep kabızlık ve bununla beraber dışkılama esnasında ihtiyaç duyulan ıkınmadır. Kadın ve erkeklerde aynı sebeplerden dolayı oluştuğu gibi aynı şikayetlere maruz bırakır. Herhangi bir fark söz konusu değildir.

BASUR SEBEPLERİ NELERDİR?

Çok Sık Kabız Olmak

Her insan hayatı boyunca mutlaka birkaç kez kabız kalmıştır. Bazı insanlarda ise bu durum diğerlerine göre çok daha sık cereyan eder. Bunun sebebi ise beslenme düzeni, tuvalet alışkanlığı gibi sebeplerden kaynaklandığı gibi kullanılan herhangi bir ilaç ya da hastalık olabilmektedir.

basur neden olur

Lif bakımından yetersiz beslenmek, az sıvı tüketimi ve aşırı hareketsizlik gibi davranışlarda kabızlığın oluşmasında rol oynayan başlıca sebeplerdir. Bir diğer önemli faktör ise yukarıda da belirttiğimiz gibi tuvalet alışkanlığıdır. Peki bu ne anlama gelir? Bir çok insan titizlikten dolayı evinden başka bir yerde tuvalete gitmek istemediği için dışkılama ihtiyacı hissettiğinde eve erteler ve bu erteleme durumu süreklilik kazandığında bağırsakların tembelleşmesine yol açar. Tembelleşmeye maruz kalan bağırsaklar ise kabızlık probleminin meydana gelerek süreklilik kazanmasına neden olur.

Şiddetli ve Uzun Süren İshal

Her ne kadar kabızlık kadar yaygın bir sebep olmasa da basur oluşumunda rol oynayan nedenlerden biri de uzun süren ve şiddetli olan ishaldir. Dışkılama şiddetli olduğunda oluşan basınç anüste bulunan doku ve damarların yapısına zarar vererek hemoroid oluşumuna neden olmaktadır.

Ikınmak Ciddi Sorun Yaratır

dışkılama esnasında ıkınmayın

Kabızlık ile karşı karşıya kalan insanlar ne yazık ki dışkılarken ıkınma gereksinimi duyarlar. Bu yaptıklarının zararlı olduğunu düşünmediklerinden bir an önce rahatlamak için sınırsız bir şekilde ıkınırlar. Ikınma esnasında anüste oluşan basınç anüste bulunan toplardamarların ve dokuların zedelenmesine ve bu doğrultuda gevşeyerek şişmesine neden olmaktadır.

Tuvalette Uzun Kalmak

tuvalette uzun süre kalmayın

Tuvalette oturur pozisyonda çok kalınması problem teşkil eden bir diğer durumdur. Uzmanlar dışkılama işleminin 1 dakika içinde ıkınmadan bitirilerek çıkılması yönünde uyarılarda bulunmaktadır. Bu sebeple tuvalete giderken asla kitap, dergi, telefon veya tablet gibi cihazlar götürülmemesi tavsiye edilir.

Sürekli Ağır Kaldırmak

sürekli ağır kaldırmaktan kaçının

Özellikle işi gereği sürekli ağır yük kaldıran insanlar da risk grubu içerisinde yer alırlar. Kişilerin ağır yükü kaldırdıkları ve taşıdıkları sırada makat bölgesine kuvvet biner ve bu kuvvet bu bölgede basınç oluşmasına sebebiyet verir.

Hamilelik

hamilelik dönemi basuru tetikler

Direk bir hemoroid sebebi olduğu söylenemez ancak gebelik döneminde anne adaylarının aşırı hareketsiz kalması, beslenme düzeninin değişmesi kabızlığa neden olabilmektedir.

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir

Ağrı şikayeti söz konusu olduğunda evde sıcak su oturma banyosu yapılabilir. Bu kişinin oldukça rahatlamasını sağlar. Günlük olarak yapılmasında herhangi bir limit yoktur, kişi kendini rahatlamış hissediyorsa istediği kadar yapabilir. Fakat suyun yakacak derecede değil, içine oturulabilecek sıcaklıkta olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kişi kendini yakabilir.

Kanama görülen basur vakalarında nadiren de olsa yaşanan kan kaybı anemiye yol açabilir.

Basur Neden Olur?
Başa dön