Basur Kanaması Neden Olur?

Makattan kanama olduğunda hastanın aklına ilk basur yani hemoroid kanaması gelir, böyle düşünülmesinin en önemli sebebi hastalığın yaygın olması ve makattan olan kanamaların en sık nedeni olmasıdır. Peki kanamaların hepsi basurdan mı kaynaklanmaktadır? Tabiî ki hayır bölgede kanamaya neden olan bir çok hastalık vardır ve bunlardan biri de kanserlerdir. Tüm kanserlerde olduğu gibi bu bölge kanserlerinde de erken teşhis önemli olduğu için tedavi başlamadan önce kesinlikle anoskop muayenesiyle net teşhis konulmalıdır.

basur kanaması neden olur

Basur Neden Kanar

Anüs ve hemen yukarısındaki rektum denilen bağırsak kısmının derisi mukoza denilen ince bir tabaka ile kaplıdır. Dışarıdan dışkının yaptığı tahriş ve ıkınmayla meme içinde oluşturulan yüksek basınç bu ince tabakada yaralanmaya ya da delinmeye neden olur, en önemli kanama sebepleri bunlardır. Derideki tahriş daha çok kabızlıkla oluşur ancak burada kabızlık kadar kabızlıktan kaynaklanan fazla ıkınma da olayı kanamayı başlatır ve şiddetlendirir. Diğer ıkınma sebepleri aşırı acı tüketimi, ishal, amipli dizanteri de kanamanın şiddetini arttıran sebeplerdir.

Basur Kanaması İyi midir?

Halk arasında yaygın bir kanı vardır “basurun kanarsa ağrın azalır” veya “kanayınca rahatlıyorum” aslında bunlar gerçek değildir. Tamamen plasebo etkidir. Yani hasta kanayınca rahatlayacağını düşünür ve kanadığında rahatlık hisseder, yani düzelme tamamen psikolojiktir. Hele hele kanatayım da rahatlayayım diye gereğinden fazla ıkınıp fazla kanatmak son derece yanlıştır ve kan kaybı dışında etkisi yoktur.

Basur Kanaması İçin İlaç

Ne yazık ki deride oluşan tahrişi veya deliği düzeltebilen ilaç yoktur, bildiğimiz hemoroid kremleri ve fitilleri bu anlamda hiç etki etmez. Hazır bir ilaç olmamakla birlikte en etkili damar büzücü adrenalin içeren ilaçlar ıslak pamuk ile uygulanıyordu ama ciddi yan etkileri sebebiyle kullanılmamaktadır. Bölgesel ilaçlar yerine ıkınmamak, ıkınma yapacak sebepleri ortadan kaldırmak daha doğru bir tedavi şekli olur.

Basur Kanamasına İyi Gelen Bitkiler

Direk etkili bir bitki ya da gıda yoktur ama ıkınmaya neden olan kabızlığı engelleyen gıdalar sorunun düzelmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında hazırlanacak bitkisel kürlerin etkisi olmaz. Yine kanamanın olduğu dönemlerde acı tüketmemek doğru bir yaklaşım olur. Bu dönemde kayısı, erik, kiraz veya bunların kurusunu tüketmek iyi gelebilir.

Basur Kanaması Nasıl Durur

İlk yapılması gereken o anda müdahale edilmelidir, en doğru müdahale kanamayı gördüğü anda kişinin tuvaletini bitirip ayağa kalkmasıdır. Ayağa kalkıldığı anda hemoroid memeleri içeri kaçar, memeler içeri kaçınca anüs tarafından sıkıştırılır ve kanaması durur. Bunun dışında hastanın yapabileceği şey yoktur. Memeler dışarıda kalıyorsa el yardımıyla içeri itilmelidir. El, kol, bacak gibi bölgelerdeki kanamalara tampon yapmaya benzer şekilde bu bölgenin tamponu da makat kaslarının sıkıştırmasıdır.

Etkili bir ilaç olmadığını belirtmiştik. Nedenlerden de bahsetmiştik bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Kabız kalınmamalı, acı yenmemeli, tuvalette fazla kalınmamalı ve aşırı ıkınmamalıdır.

Daha Etkili Yöntemler

En doğru tedavi basurun tedavi edilmesidir. Temel sorun çözüldüğü için kökten hallolmuş olur. Öncelikle anoskop muayenesiyle kanamanın asıl nedeni tespit edilir, başka bir hastalıktan değilse hemoroid derecelendirilir. Hastalığın derecesine göre yöntem belirlenir ve uygulanır.

1.-2.-3. Derecelerde en seçkin yöntem lazer ve lastikle boğma yöntemidir. Kanamanın olduğu noktaya lazerle dokunulduğu anda veya lastikle boğulduğu anda kanaması durur. Hastalığın düzeyine göre THD, De Longo veya diğer yöntemler de tercih edilebilir. Her yöntemin kendine has avantajları vardır.

Basur Kanaması Durmazsa Ne Yapılması Gerekir?

Bütün kanamalarda olduğu gibi riskli bir durumdur ve hastanın kan değerleri hastanın hayatını tehlikeye sokacak kadar düşebilir. Bu duruma gelmeden uygun tedavilerin planlanması akıllıca olur. Kendi haline durmayabilir ama proctoloji uzmanının durduramayacağı bir kanama olamaz.

Basur Kanaması için Hangi Bölüme Gidilir

İlk tercih makat bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzman olan proktoloji uzmanıdır. Proktoloji uzmanı çok yaygın olmadığı için yaşanılan yerde yoksa bu durumda genel cerrahi uzmanına gidilmelidir. Panik yapıp acil servise gitmek genellikle sorunun çözümünde yeterli olmaz çünkü acillerde genellikle konunun uzmanı olmaz.

Not: Çok kan kaybedildiyse ve hastanın kan değerleri çok düşükse öncelikle kan nakli yapılır, kan değerleri normale geldikten sonra müdahale edilir. Yapılacak müdahaleler de küçük bir ihtimalle kanamaya neden olabileceği için başlangıç kan derelerinin normale yakın olması iyi olur.

Basur Kanaması Neden Olur?
Başa dön