Basur (Hemoroid) Nasıl Geçer, Belirtileri Nelerdir?

Basur Nedir?

Basur olarak da bilinen hemoroid hastalığı tıpkı bacaklarda oluşan varisli damarlar gibi anüs ve alt rektumda şişen damarlardır. Hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Anüsün içinde oluşan iç hemoroid, anüsün çevresinde cilt altında oluşan türüne ise dış hemoroid denilmektedir.

Toplumda en çok görülen basur tipi iç basurdur. Özellikle ilerleyen evrelerde ki basur hastaları basur memesini dışarıda hissettikleri için dış basur sanmakta ve araştırmalarını bu yönde yapmaktadır. Oysaki bu iç basurdur.

İç basur kendi içerisinde dört evreye ayrılır ve bu evreler şu şekilde izah edilebilir.

1. Evre: Basur memesi hasta tarafından ne görülür ne de hissedilir. Yalnızca kanama olursa hasta basurdan endişe duyabilir.

2.Evre: Bu evredeki meme dışkılama esnasında dışarı çıkar, dışkılama sonlandığında kendiliğinden tekrar anüs içerisine girer.

3. Evre: Meme dışkılama esnasında dışarı çıkar parmakla ittirildiğinde içeri girer.

4.Evre: Meme sürekli dışarıdadır. Parmakla ittirildiğinde içeri girmez. Girse de hemen dışarı çıkar.

Çoğu basur vakasında yaşanan şikayetler ev ortamında yapılabilecek bazı yöntemlerle azaltılabilir. Ancak bu yöntemlerin yanı sıra hemoroid probleminin oluşumunda rol oynayan faktörlere önlem alınması gerekmektedir.

Basur Neden Olur?

Hemoroid hastalığının oluşmasında rol oynayan en temel sebep kabızlık ve buna bağlı ıkınmadır. Bireyin dışkılama esnasında şiddetli ıkınmasından dolayı meydana gelen basınç anüsteki damarların hasar görerek şişmesine neden olur. Kronik kabızlığı olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan basurun oluşumunda normal doğum, fazla kilolar, genetik faktörler ve yaşın ilerlemesi gibi durumlarda rol oynamaktadır.

Basur Hastalığının Sebepleri

 • Kabızlık ve buna bağlı ıkınma
 • Tuvalette uzun süre oturmak
 • Fazla kilolara sahip olmak
 • Hamilelik
 • Sürekli olarak ağır yük kaldırma
 • Dışkılama ihtiyacı geldiğinde ertelemek

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Basur hastalığında karşılaşılan belirti ve şikayetler hemoroid hastalığının tipine ve evresine göre değişiklik gösterebilir.

Dış Basur Belirtileri

 • Anüs bölgesinde kaşıntı ve buna bağlı tahriş
 • Ağrı
 • Anüs çevresinde şişlikler
 • Kanama

İç Basur Belirtileri

Yukarıda da değindiğimiz gibi iç hemoroid anüs içerisinde oluşur ve hastalar ilk evrelerde hissetmeyebilir.

 • Dışkılama sırasında ağrısız kanama. Tuvalet kağıdında veya tuvalette dışkı çevresini saran parlak kırmızı kan gözlemleyebilirsiniz.
 • Evreye bağlı olarak anüs dışında meme hissedebilirsiniz.
 • Tromboze hemoroid oluşumunda belirtiler farklılık gösterebilmektedir.

Tromboze Hemoroid

Hemoroid hastalığı olan kişilerde şiddetli ıkınmayla beraber mevcut basur memecikleri şişerek anüs dışına çıkarak makat kasları arasında sıkışabilir. Bu duruma tromboze hemoroid yani basur boğulması ismi verilmektedir. Tromboze hemoroid olduğunda aşağıda ki belirtiler görülebilir.

 • Şiddetli ağrı, sızlama veya yanma
 • Şişlik
 • Kaşıntı
 • Kanama

Basur Tedavisi

Basur tedavisi günümüz koşullarında gelişmiş ve teknolojiyi yakından takip eden merkezlerde modern ve çağdaş yöntemlerle pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Kullanılacak olan yöntem tamamen basurun bulunduğu evreye göre değişiklik göstermektedir ve muayene esnasında hekim tarafından belirlenebilmektedir. Yöntemlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Lazerle Tedavi

Bir çok sağlık problemi için kullanılan lazer cihazı hemoroid hastalığı içinde avantajlı bir yöntemdir. Ancak 1. ve 2. evredeki iç basur tedavilerinde kullanılabilmektedir. Diğer ilerleyen basur vakalarında kullanılamamaktadır.

ilk evrelerde olan basur hastalığının tedavisinde etkili olduğu gibi kanamayı durdurmada da oldukça başarılıdır. Elektrokoagülatör olarak bilinen bu cihaz yüksek ısı ile çalışmaktadır.

Lastikle Boğma (Rubber Band Ligation)

RBL olarak da bilinen lastikle boğma yönteminde basur memesinin en baş kısmına özel bir cihaz yardımıyla lastik yerleştirilir ve bu lastik sayesinde memeye olan kan akışı durdurulur. Kan gelmeyen ve böylece beslenemeyen meme zamanla küçülerek yok olur.

Herhangi bir kesi yada dikiş söz konusu olmadığı için son derece avantajlı bir yöntemdir. Birkaç dakika içinde tamamlanacak tedavinin ardından hasta günlük yaşantısına ara vermeden devam edebilir.

THD Yöntemi (Trans Hemoroidal Desarterizasyonu)

Basur memeciklerine gelen atar damarlar rektumun görünen kısmından 6-7cm yukarısından bulunur ve damarın arkasından geçirilen ip yardımıyla kan akışı durdurulur. Böylece memeye kan gelmediğinden beslenemez ve büzüşmeye başlar. İşlem sonrası hastanın ağrısı minimaldir.

Kaynak:

1- Davis BR, et al. The American Society of Colon and Rectal Surgeons clinical practice guidelines for the management of hemorrhoids. Diseases of the Colon and Rectum. 2018;61:284.

2- Definition & facts of hemorrhoids. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/symptoms-causes. Accessed May 25, 2019.

3- What are hemorrhoids? The American Society of Colon and Rectal Surgeons. https://www.fascrs.org/patients/disease-condition/hemorrhoids-expanded-version. Accessed May 25, 2019.

4- Kellerman RD, et al. Hemorrhoids, anal fissure, and anorectal abscess and fistula. In: Conn’s Current Therapy 2019. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2019. https://www.clinicalkey.com. Accessed May 25, 2019.

5- Bleday R, et al. Home and office treatment of symptomatic hemorrhoids. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed May 25, 2019.

6- Brown AY. AllScripts EPSi. Rochester, Minn. April 16, 2019.

Basur (Hemoroid) Nasıl Geçer, Belirtileri Nelerdir?
Başa dön