Anasayfa / Genel / Makat Çatlağı Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Makat Çatlağı Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen sağlık sorununun tıp literatüründe ki ismi anal fissürdür. Hastalık aniden ortaya çıkıyormuş gibi olsa da aslında hastalığın uzunca bir geçmişi vardır. Hastalık makat bölgesini zorlayan ishal, kabızlık, fazla ıkınma gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Öncelikle küçük bir çizik olarak ortaya çıkarken zamanla milimetrik olarak yırtılma devam etmektedir. İlk etapta pek ciddiye alınan bir sağlık problemi olmasa da kısa süre içerisinde kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürdüğü için müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

makat çatlağı tedavisi

Anal Fissür Çeşitleri Nelerdir?
Makat çatlağı tıbbi olarak 2 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar akut ve kronik anal fissürdür. Bu tasnif hastalığın aşamasına ve ortaya çıkış süresine göre yapılmaktadır. Yeni oluşmuş bir makat çatlağı henüz akut dönemindedir. 15-20 gün içerisinde iyileşmeyen bir nal fissür ise akut dönemi geride bırakmış ve kronik döneme geçmiştir. Akut dönemde ilaçla tedavi mümkünken, kronik dönemde mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir.

Hastalık ilk gözlendiği zaman da müdahale edilir ise (yani Akut dönemde) ilaçla tedavi mümkün olabilmektedir. Ancak hastalığın önemsenmemesi ve tedavinin ihmal edilmesi halinde cerrahi müdahale zorunlu olacaktır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur?
Diğer makat rahatsızlıklarında olduğu gibi anal fissüründe temel sebebi makatın zorlanmasıdır. Makatı zorlayan en bilindik durum kabızlıktır. Kabızlık durumunda dışkılama işleminin gerçekleşebilmesi için makat kasları aşırı ıkınmaya maruz kalmaktadır. Kabızlık ile sertleşen dışkı bu ıkınma ile vücuttan atılırken makatta çizik ve yırtığa sebep olabilmektedir. İshal durumunda ise makat bölgesi fazla kullanılarak çatlak oluşabilmektedir. Kadınlarda normal doğum sırasında da makat kaslarının zorlanmasına bağlı olarak yırtılmalar ve çatlak oluşabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?
Anal fissür basit tabiri ile makatta oluşan küçük bir yaradır. Ancak sebep olduğu acının şiddeti oldukça fazladır. Bu rahatsızlık dışkılama işlemini adeta kâbusa dönüştürmektedir. Makatta kanama, ağrı ve kasılmalar hastalığın temel belirtilerindendir. Sık rastlanmasa da kaşıntı da gözlenen şikâyetler arasında yer almaktadır.

Kronikleşen Anal Fissürde Belirtiler Nelerdir?
Kronik anal fissür uzun sürece yayılmış bi hastalıktır. Zaman içerisinde cam kesiyormuş gibi şiddetli ağrı yaşanmaktadır. akut dönede yaşanan ağrı dışkılama işleminden sonra yalnızca 3 4 dakika devam etmektedir. Ancak kronik dönemde yaşanan acı uzun süre devam etmektedir. Uzun süreli olmasına bağlı olarak ıslaklık ve buna bağlı olarak da tahriş ortaya çıkmaktadır.

Tanı Nasıl Konulur?
Makatta ağrı, kanama ve kabızlık şikayeti ile gelen hastalara fiziki muayene yapılır. Fiziki muayene de yeterli ışık altında uzman bir hekim tarafından gözle muayene yapılır. Eğer hastalığın kronikleştiği düşünülüyorsa parmak muayenesi ile spazm olup olmadığı kontrol edilir.

Eğer makatın her iki tarafında da çatlak bulunuyorsa altında yeten sebepler değerlendirilir. Corhn hastalığının olup olmadığı kontrol edilir. Hastalığın tekrar etmemesi açısından altında yatan sebebin bulunması elzemdir.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Yazının içerisinde akut dönemde olan bir çatlağın kremle tedavi edilebileceğinden bahsedilmişti. Kronik dönemlerde ise hastalık botox enjeksiyonu ve ameliyat yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Ameliyat seçeneği botox enjeksiyonuna nazaran oldukça meşakkatli ve ağrılıdır. Bu sebeple tavsiye edilen tedavi seçeneği botox enjeksiyonudur.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi
Hastalık ilk evrelerinde bitkisel özlerden ve kimyasallardan hazırlanmış ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. İlk evrede olan bütün hastalıklar kremle tedavi edilemez ancak bu ürünleri etkisi de göz ardı edilemez. İyi bir kremde makat kaslarını gevşetecek, uyuşturacak ve yara iyileştirici özelliği bulunan bitki özleri veya etken maddeler bulunmalıdır.

Anal Fissür Ameliyatı
Makat çatlağı için yapılan iki çeşit ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Bunlar açık ve kapalı yöntemdir. Her iki uygulamada da amaç çatlağın iyileşmesini engelleyen kası kesilmesine dayanmaktadır. Açık yöntem uygulamanın daha çok kesi ile yapılması sebebi ile pek tercih edilmemektedir. Kapalı yöntemde daha az kesi olması ve hasta konforu daha iyi olması sebebi ile daha sık tercih edilmektedir.
(Açık tip uygulanan ameliyatta yaklaşık 2-3 cmlik bir kesi yapılmakta, kapalı uygulamada ise 7-8 mm lik bir kesi uygulanmaktadır. )

Botox Enjeksiyonu İle Anal Fissür Tedavisi
Tıbbi alanda meydana gelen gelişmeler sayesinde pek çok hastalığın tedavisi için ameliyat seçeneğine alternatif seçenekler üretilmiştir. Anal fissürde bu sağlık sorunlarından bir tanesidir.
Botox daha çok estetik alanda adını duyurmuş olsa da tedavi amaçlı da kullanıldığı alanlarda bulunmaktadır. Uygulamada amaç kasılarak makat çatlağının iyileşmesine engel olan kası devre dışı bırakılmasıdır. Bunun için ise kasılmasının engellenmesi istenen kasa botox enjekte edilmektedir.

Botox Nasıl Tedavi Eder?
Makat çatlağı vücutta oluşan bir yaradır. Normal şartlarda vücudumuz oluşan yarayı kendi kendine tedavi edecek özelliktedir. Ancak yaranın oluştuğu bölge itibari ile makat çatlağı o bölgedeki kasların sürekli kullanılması sebebi ile iyileşememektedir. İyileşmeyi engelleyen kasa botox enjekte edilmesi ile bu kas geçici olarak devre dışı bırakılmaktadır. Bu sayede yaranın iyileşmesi için uygun ortam hazırlanmış olmaktadır. Ayrıca ameliyatta ki gibi kas kesilmemesi sayesinde bölgedeki kas da korunmuş olmaktadır.

Botox Enjeksiyonunun Avantajları Nelerdir?
Tedavi 5 dakika kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ayrıca ağrı, acı seviyesi de oldukça azdır. Bu sayede narkoza ihtiyaç duyulmaz yalnızca lokal anestezi uygulanır. Ameliyat uygulamalarında makatta kesi yapılması sebebi ile nadir de olsa gaz ve dışı kaçırma riski bulunmaktadır. Botox uygulamasında kesi olmaması sayesinde bu risk bertaraf edilmiş olmaktadır. İş gücü kaybı ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu olmamaktadır.
https://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz