Anasayfa / Genel / Lazerle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur diğer adıyla hemoroid birden dörde kadar derecesi olan ve derecelerine göre tedavi seçenekleri değişen bir hastalıktır. Lazer tedavi yanı sıra THD (trans hemoroidal dearterizasyon- atar damar bağlanması), ligasure (radyo frekansla kesme), RBL (lastikle boğma rubber band ligations), klasik cerrahi ile de tedavi edilmektedir.

Diğer tedavi konuları ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

Lazerle Basur Tedavisi
Biri büyük oranda terk edilmiş, biri seyrek kullanılan üç farklı lazer kullanım şekli vardır.

İRC (İnfra Red Koagulasyon) İle Tedavi
Lavman, narkoz işlemleri, konsultasyon gibi hiçbir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Muayeneden hemen sonra uygulanabilir. Ucunda ısı taşıyan ışık yayan cam çubuk aracılığıyla yapılır. 150 watt ışık 6-8 mm lik bir alana odaklanır. Işığın odaklandığı alan 2-3 saniye içerisinde kan renginden beyaza dönüşür. Yani tedavi saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Işığı ihtiyaç olan her noktaya dokundurtabilmekteyiz.

Genellikle 4-6 noktadaki memeye dokunmak tedavide yeterli olmaktadır. İşlem ağrısız olduğu için genellikle uyuşturucu yapmaya dahi ihtiyaç olmaz. 1. Ve 2. Derece basurlarda en ideal tedavi seçeneğidir. Birlikte RBL yöntemi de kullanarak 3.derece basurlarda da başarıyla kullanılmaktadır. Basur tedavisinde kullanılan lazerler arasında en yaygın kullanılanıdır.

Tümü arasında %90’lık kısmını tek başına İRC oluşturmaktadır. Bu kadar yaygın olmasının sebebi kanam, ağrı, dışkı tutamama, makat darlığı, iltihap gibi yan etkilerin görülmemesi ve çok pratik olmasıdır. Proctoloji uzmanlarının sağ koludur diyebilecek kadar önemli bir tedavi aracıdır ve her proktoloji merkezinde bulunmaktadır. Hastane, narkoz vs gerektirmediği için en ekonomik tedavi seçeneğidir.

Basur İçine Lazer Tedavisi
Tükenmez kalem içi kalınlığında tel gibi kıvrılabilir prob aracılığıyla yapılır. Hemoroid memesi delinir bu delikten tel meme içine sokulur. Meme içerden ısıtılarak tahrip edilmeye çalışılır. Doku içine uygulanan ısıtma işleminin ne kadar olduğundan emin olunamadığı için kontrolsüz derin yanıklar olabilmektedir. Bu tedirginlikle az süre uygulanması da tedavinin yetersiz olmasına neden olmaktadır.

Seyrek olarak derin yanışa bağlı enfeksiyon olabilmektedir. Kısa sürede popüler olmuş ancak cerrahların beklentisini karşılayamadığı için kullanımı hızla azalmıştır. Lazerin probu her hastada değiştirilmesi (değiştirilmemesi hijyen açısından sorun yaratır) ciddi maliyet artışına neden olmaktadır. Diğer taraftan narkozla yapılabildiği için yataklı kurumlarda yani hastanede yapılabilmektedir. Ameliyathane, narkoz, yatak masrafları da prob maliyetine ekleneceği için tedavinin maliyeti ve hastaya yansıması çok artmaktadır.

Lazerle Keserek Basur Ameliyatı
Neşterin yaptığı kesme işinin lazerle yapılmasıdır. Neştere üstünlüğü daha az kanamaya neden olmasıdır. Bu üstünlüğünün aksine çevre dokuda yanık yapması, yanığa bağlı olarak ameliyat sonrası şişliğin çok fazla olması ve makat darlığı gelişme riskinin klasik cerrahiden yüksek olması önemli olumsuzluklarıdır. Özellikle makat daralması riski sebebiyle çok yaygınlaşamamış ve kullanımı büyük oranda terk edilmiştir. Lazerle kesme işlemi sonrası hastanın ağrısı dayanılmaz düzeylerde olmaktadır. Lazer + Longo diye bir kombine ameliyat tarif edilmişse de tarif eden ekip dışında dünyada yapan yoktur.

Lazerle Basur Tedavisi Fiyatı
Uygulanan yönteme göre değişmektedir, İRC yukarda sayıldığı gibi hastane ortamı gerektirmediği için en ekonomik olandır. SGK sı olanlara 980 TL, SGK sı olmayanlara 1960 TL dir. Diğer iki türde hastane gerekmesi, kullan – at malzemeler olması sebebiyle 5.000 – 12.000 TL arasında değişmektedir. Hiçbir avantajı olmamasına rağmen bu kadar pahalı olması hastaların ve cerrahların tercih etmemesine neden olmaktadır.

Lazerle Basur Tedavisinin Avantajları
Yatmak gerekmez
Ağrısızdır
Birkaç dakikada uygulanabilecek kadar pratiktir
Kanama olmaz
İltihap görülmez
Makat darlığı gelişmez
Dışkı kaçırma riski yoktur
Gaz kaçırma olmaz
Aynı gün işe dönülebilir
Narkoz gerekmez
Lavman, bir önce aç kalma, ishal yapıcı ilaç alma gibi ön hazırlık gerektirmez.
Tecrübeli ellerde başarısı net ve kesindir

Bu avantajlar ilk seçenek için geçerli avantajlardır ameliyat şeklinde uygulanan lazerler için bu avantajların çoğu geçerli değildir.

2 comments

  1. 4. Evre hemoroidde lazer tedavisinin başarı oranı nedir ?

    • Merhaba. 4. evre hemoroid’te lazer ile tedavi kullanılamaz maalesef. Ancak avantajları oldukça yüksek olan farklı cerrahi tedavi yöntemleri tercih ediyoruz. Kliniklerimize gelerek muayene olabilir ve sizin için uygun olan tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz