Anasayfa / Genel / Basur Lastikle Boğma Yöntemi (RBL)

Basur Lastikle Boğma Yöntemi (RBL)

Uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. İlk defa Almanya’da uygulanmış son derece pratik ve etkili bir yöntemdir. Diğer yöntemlere kıyasla çok sayıda avantaja sahiptir. Özellikle makat hastalıklarıyla ilgilenen proktoloji uzmanlarının olmazsa olmazları arasındadır. Uluslar arası adı RBL dir, Rubber Band Ligasyon kelimelerinin baş harfleriyle isimlendirilmiştir. Ülkemizde lastikle boğma tedavisi olarak ifade edilir.

Lastikle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır
Ucu yaklaşık 7 mm genişliğinde boru olarak biten ve emici özellikte alet ile yapılır. Basur memesine yaslanan alet memeyi emerek içine çeker. Özel tetik mekanizmasıyla borunun dışındaki lastik halka basur memesinin dibine yerleştirilir. Memenin dibine oturan halka memeye giden damarları tıkar. Kan gidemeyince çürür, büzüşür ve yok olur. Bölesi hacim kaybı basurun küçülmesine ve yok olmasına neden olur.

Lastiğin bir diğer etkisi de bağırsakta oluşturduğu bu geçici küçük yaranın olumlu etkisidir. Burada oluşan yara iyileşirken o alan sağlam ve sağlıklı doku ile kaplanır. Yine yara zemine yapışmaya neden olarak bağırsaktaki sarkmayı da düzeltir. Bu sarmayı düzeltme yani yapıştırma etkisine “fixasyon etkisi” denir.

İşlem her bir meme için 2 dakika civarıdır, genellikle üç memeye uygulandığı için 5-6 dakikada tamamlanır. Bant uygun yere konulduysa hafif bir ağrı dışında sorun yaşanmaz.

Lastikle Basur Tedavisi Avantajları
– Lavman, tahlil vs gibi hazırlık gerekmez, muayeneden hemen sonra uygulanabilir
– Hastane ortamı ve narkoza ihtiyaç olmaz
– Narkoz, hastane, yata ücreti, tahlil gibi ek masraflar olmadığından daha ekonomiktir.
– Diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az ağrı olur
– Makat darlığı gelişme ihtimali yoktur
– Kaslara etkisi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma riski taşımaz
– Kanama varsa uygulandığı anda durur.
– Yatarak dinlenme gerekmez
– Kanama çok seyrek rastlanır
– İltihap görülmez
– Tekrarlama ihtimali düşüktür
– Gerektiğinde yeniden uygulamak kolaydır

Lastikle Basur Tedavisi Dezavantajları
– Dış hemoroid rahatsızlığına uygulanamaz, uygulanırsa çok ağrı yapar
– 4.dereceye kadar ilerlemiş hastalarda yetersiz kalır
– 1. ve 2. Derecelerde kolaylıkla ve güvenle uygulanabilir ancak 3. Derecelerde birden fazla seans gerekebilir.

Bant Ligasyonu Sonrası
– Hafif ağrı olabilir
– Birkaç gün yanma hissi olabilir
– İşlemden hemen sonra beyin boğulan memeleri dışkı gibi algıladığı için dışkıya çıkma isteği olabilir, bu hisse tenezm (sürekli ıkınma hissi) denir ve geçici bir durumdur, 20 dakika ile 3 saat arasında kendiliğinden düzelir.
– Memelerin kopup düştüğü yerlerde pıhtı oluşur, bu günlerde çok şiddetli ıkınılırsa pıhtı açılıp kanama yapabilir.

Kombine Tedavi
Basuru iple Bağlamak + Lazer
Bu tedavi kombinasyonu en yaygın olan uygulamadır. Genellikle tek başına RBL değil lazerle birlikte kullanılır. Bunun sebebi şudur; büyük olanlar lastikle boğulurken daha küçükler lazerle tedavi edilir. Bir seansta birden fazla memeyi boğmak hastayı rahatsız edebileceği için bu şekilde yaklaşım daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Hemoroid tedavisine özel çalışan kliniklerde her iki teknoloji de mutlaka bulundurulur. Birlikte uygulamanın sonuçları daha yüz güldürücüdür.

Lastikle Boğma Yöntemi Yapılan Yerler
Devlet hastanelerinde alt yapı daha çok ameliyatlara yönelik olduğu için pek uygulanmamaktadır. Daha çok makat hastalıklarına yoğunlaşmış kliniklerde uygulanmaktadır. Benzer şekilde proktoloji uzmanları da yaygın şekilde uygulanır. Özel hastanelerde tercih edilmemesinin nedeni ameliyathane, yatak ücreti, tahlil, film gibi ek uygulama parası alınamamasıdır.

(Lastikle boğma tedavisi, lastikle bağlama tedavisi olarak da ifade edilebilir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz