Anasayfa / Genel / Basura Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Basura Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Bir çok hastalıkta çok farklı beslenme önerileri vardır, bu önerilerin bir kısmı yasak şekilde bir kısmı da daha fazla tüketilmesi yönündedir. Basur da bir tür sindirim sistemi hastalığı olduğu için kişinin beslenme daha doğrusu beslenmeden kaynaklanan dışkılama alışkanlığıyla çok yakından ilgilidir.

basura iyi gelen yiyecekler

Erişkin toplumun en yaygın hastalıklarından olan basur (hemoroid) bir çok gıda suçlansa da daha çok dışkılama alışkanlığı ile ilgilidir. Bunun en önemli sebebi aileler çocuklarına doğru dışkılama eğitimi vermemekte ve kişi erişkin hayatında tuvalette uzun kalma, fazla ıkınma gibi yanlışları yaparak basura neden olmaktadır.

Bu sayfadaki bilgiler daha çok yenilen ve yenilmemesi gereken gıdalarla ilgilidir.

Basurda Tüketilmesi Gereken Gıdalar
Yukarıda da bahsedildiği gibi temel amaç dışkının kıvamını çekmeye yönelik olmalıdır yoksa yenilen gıda gidip hemoroidi iyileştirici etki yapamaz.

Posa Bırakan Gıdalar
Lifli gıdalardır. Aslında bir çok sindirim sistemi hastalığına iyi gelir, kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsağı daha iyi çalıştıran şey içeriğindeki dışkı miktarıdır, dışkı miktarı arttıkça bağırsaklar daha düzenli çalışır ve kabızlığı önler.

Posası yani emilmeyen kısmı fazla olan gıdalar dendiğinde akla şunlar gelir;
Sebzeler: lahana, pırasa, biber, dmates ve akla gelebilecek tüm sebzeler aynı amaçla tüketilebilir.

Meyveler: Yine benzer şekilde akla gelen tüm meyveler tüketilmelidir.

Kepekli ekmek: Bilinen en iyi posa kaynağıdır, ekmek en yaygın tüketim maddesi olduğu için alımı kolaydır, yine temini çok kolaydır çünkü her yerde satılmaktadır.

Meyve sebze tüketiminde herkesin ihtiyacı farklı miktarda olabilir, kişi kabaca kendi ihtiyacı olan miktarı belirler ve o şekilde devam eder.

Tüm bunlara rağmen kabızlıkta yeterli düzelme sağlanamıyorsa bu durumda diker kepek tüketilebilir. İnek yemi olarak kullanılan kepek alınıp her akşam bir su bardağı kepet çorba, süt, yoğurt gibi sıvılara karıştırılarak tüketilebilir. Yetersiz kalırsa ihtiyaca göre kepek miktarı giderek artırılır. Özellikle kepek aralıksız 2 ay tüketilirse etkisi kalıcı olur çünkü bağırsak tembelleşmiş bile olsa yeniden eğitilmiş olur.

Tahıl gurubu da kabuklu bir şekilde yenmelidir.

Bağırsak Hareketlerini Arttıran Gıdalar
Yukarıda bahsedildiği gibi kabızlıkta en doğru yaklaşım bağırsağın hareketlerini artırıcı gıda tüketimidir, bunlardan biri posalı gıda tüketimi demişti diğeri ise direk hareket artıcılardır.

Yaz meyveleri; Kayısı erik kiraz, vişne incir gibi meyveler hem hareketi artırır hem de posa bırakır.

Sinameki Otu
Bilinen en fazla barsak hareketi artıcıdır o kadar ki fazla tüketilirse ishal yapabilir ki bu da doğru değildir. Sinameki otu toz haline getirilip tüketileceği gibi çayı demlenip çay gibi de içilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken çayı demlerken hep aynı miktar suya aynı miktar sinameki konmalı ve yaklaşık aynı miktarda içilmelidir, yoksa ishale neden olabilir. Sinameki ile çözüm en son önerilen olmalıdır çünkü bu olmadan tuvalete çıkamayacak şekilde sorun değişebilir ve bu ot bağırsağın iç yapısında değişime neden olabilmektedir.

Basurda Yenmemesi Gereken Gıdalar
Her ne kadar diyetisyene gidildiğinde ya da doktora bu konuda fikri sorulduğunda çok sayıda yiyeceğe yasak getirilse de aslında bunlar tamamen rutinleşmiş cümlelerden ve doğmalardan kaynaklanmaktadır. Çünkü önemli olan ne yenildiği ya da yenilmediği değil yukarıda bahsedildiği gibi tuvalete nasıl yansıdığıdır.

Bazı sitelerde okursunuz kek, tatlı, çörek, kurabiye, börek, gazlı içecekler, muhallebi, dondurma gibi yoğun şekerli gıdaları yasaklarlar, kesinlikle tamamen yanlış bir öneridir, başka sağlık sorununuz yoksa bunları hepsini güvenle yiyebilirsiniz çünkü tüm bunların basurla yakından uzaktan ilişkisi yoktur.

Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler. Bunlar içeriğindeki kafein ve tein sebebiyle bazı kişilerde kabızlığa neden olabilmektedir, bu içecekleri içtiğinizde kabızlık çekiyorsanız tüketmemelisiniz.

Gelelim sokaktaki çocuğun bile yanlış bildiği beslenme türü yani acı tüketimine.

Acı nasıl insanın ağzında basur veya benzer bir hastalığa neden olmadığı gibi aslında basura da neden olmaz, bu tamamen yanlış bilgidir. Acının diter böyle bir etkisi olması için sebep yoktur ama indirek olarak olumsuz etkisi olabilir.

Şöyle ki;
Acı yenildiğinde 5-10 saat sonra tuvalete gidildiğinde anüste yanmaya neden olur, bu yanma kişinin rahatlamasını geciktirir, hasta yanma sebebiyle daha fazla oturma ve ıkınma ihtiyacı duyar. İşte bu daha fazla oturmak ve ıkınmak basura neden olabilir. Acı yendiğinde olması gereken gibi bir dakikada tuvalet terk edilirse ve fazla ıkınılmazsa acı kesinlikle kabızlığa neden olmaz. Tam tersi acının yaptığı bağırsak harekelerinde artış kabızlığı engelleyerek olumlu etki sağlayabilir.
http://www.basurklinigi.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz