Basur Nedir, Nasıl Teşhis Edilir?

Anüs çevresinde veya alt rektumda bulunan şişkin damarlardır. Tıp dilinde hemoroit olarak adlandırılan bu hastalık, halk arasında basur olarak tabir edilir. Dünya üzerinde ki yetişkin insanların yaklaşık %50’si, 50 yaşına ulaşana dek hemoroit belirtileri yaşamıştır.

basur nedir neden olur

Hemoroit iç ve dış olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. İç basur anüs içerisinde gerçekleşir ve toplumda en çok görülen çeşididir. Dış basur ise anüs dışında gerçekleşir ve az kişide görülür.

İç hemoroit çok yaygın olup, kişiler için zahmetli bir rahatsızlıktır. Meydana geldiği bölge sebebiyle insanlar başkalarıyla paylaşmaya, muayene ve tedavi olmaya çekinir. Çoğunlukla çözümü kendi kendilerine evde uygulayabilecekleri yöntemlerde ararlar.

Aslında günümüz teknolojisinde birçok kurumda yaygın olarak kullanılan özel cihazlar sayesinde ve tecrübeli proktoloji uzmanları tarafından çok kolay ve zahmetsiz bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Basur Belirtileri Nelerdir?

basur belirtileri nelerdir

– Anüs çevresinde aşırı derecede kaşıntı
– Anüs çevresinde tahriş ve ağrı
– Anüs çevresinde kaşınan ve ağrıyan şişlik
– Dışkılama sonrasında kanama
– Nadiren de olsa dışkı kaçırma

Basur hastalığında ağrı daha çok 3. ve 4. derece vakıalarda meydana gelir. Çok büyük bir hayati risk oluşturmaz, fakat yaşattığı şikayetlerden dolayı yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Çok fazla kanama olduğu durumda yaşanacak kan kaybından dolayı çok düşük olasılıkla da olsa zayıflık, solgun cilt ve anemi belirtileri görülebilir.

Basur Neden Olur?

Basurun neden dolayı oluştuğu yönünde henüz bilimsel bir netlik yoktur. Muhtemel görülen faktörler şu şekildedir;

– Bağırsakların hareketleri sırasında gerginlik
– Kronik kabızlıktan dolayı meydana gelen yan etkiler
– Özellikle iş gereği uzun süre hareketsiz oturmak
– Tuvalette çok fazla oturmak
– Ailesel yatkınlık

Basurun Risk Faktörleri Nelerdir?

basurun risk faktörleri nelerdir

Basur, ailesel yatkınlık sebebiyle anne veya babadan çocuğa da geçebilecek bir rahatsızlıktır. Aşırı ağır kaldırma, kilolu olma gibi vücudu zorlayan durumlar bu hastalığın riskini artırmaktadır.

Kronik yani sürekli olarak kabızlık yaşamak ve dışkılama esnasında ıkınmak birbirini tetikleyen iki faktördür. Kabızlığa çözüm bulunmadığında basur kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Ara vermeksizin uzun zaman hareketsiz bir şekilde oturmak veya ayakta durmak risk oluşturabildiği gibi sürekli olarak anal yoldan yaşanılan cinsel ilişkide bu riski artırabilmektedir.

Bunların dışında hamileyseniz, basurun gelişme olasılığı yüksektir.

Basur Nasıl Teşhis Edilir?

basur nasıl teşhis edilir

Makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı tarafından bir çok hemoroit, parmak ve göz yordamıyla kolayca muayene edilerek, teşhis edilebilir.

Fakat emin olmak adına anoskop ismi verilen alette kullanılmaktadır. Bu alet anüsün içini 10 cm’e kadar göstermekte olup herhangi bir anormal durum hissedildiğinde ise kolonoskopi ismi verilen ek bir test talep edebilirler.

Basur Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

basur nasıl tedavi edilir

Bugün ülkemizde ya da dünyada basurun tedavisi için işe yarayacak veya yaramayacak sürüsüyle yöntem ve bilgi bulunmaktadır. İnsanlar ise utandıklarından dolayı bu sorunun çözümünü daha çok evde uygulayabilecekleri yöntemlerde aramaktadır.

Ağrı Kesici İlaç ve Merhemler
Birçok ağrıda olduğu gibi, basur ağrısını da azaltabilirler. Elbette ki, tedavi etme olasılığı yoktur. Sadece belli bir süre şikâyetleri uzaklaştırmaya yardımcı olabilirler. Özellikle basur ağrısı için anestol isminde ki krem kullanılırsa bölge geçici olarak uyuşturulabilir. Yani ağrı söz konusudur fakat uyuşturulduğundan dolayı kişi hissetmez.

Sıcak Su Banyosu
Sürekli olarak arı kesici kullanılması tabi ki önerilmez. Fakat sıcak su banyosu yapmanın herhangi bir zararı yoktur ve gün içinde sınırsız olarak yapılabilir. İçine oturabileceğiniz büyüklükte ki bir leğenin ya da varsa küvetin içini oturabileceğiniz sıcaklıkta ki su ile doldurarak oturabilirsiniz. Sıcak su hemoroit memesine iyi gelecek ve ağrı şikâyetinizi uzaklaştıracaktır.

Lif İçeren Gıda Tüketilmeli
Eğer kabızlık söz konusuysa ve bundan dolayı ağrı çekiyorsanız, lif içeren gıdalar tüketerek kabızlığınıza çözüm bulabilirsiniz. Kabızlık ve lif içeren gıdalar ile ilgili bilgi bir başka yazımızda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Hijyene Önem Verilmeli
Banyo sırasında veya harici olarak anüse sıcak su tutularak temizlenmesi sağlanabilir. Fakat aşırıya kaçarak bez ya da süngerle sert bir şekilde temizlenmemeli, mukozaya veya memeye zarar verilmemeli. Sadece su tutarak ve el kullanılarak nazikçe yıkanmalıdır.

Her ne kadar evde kendi imkânlarınızla tedavi edebileceğiniz bir hastalık olmasa da, üstte yazdığımız yolları deneyerek az da olsa yaşadığınız şikâyetleri erteleyebilirsiniz.

TIBBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Yaşamakta olduğunuz şikâyetler sizi artık oldukça rahatsız etmeye başlayıp, bıktırdıysa artık geriye tıbbi yöntemlerle tedavi olmaktan başka seçenek kalmamış demektir.

Aslında bunca sıkıntıyı çekmeden hastalığın başladığı zaman tedavi olup çekilen eziyeti en minimal dereceye düşürüp, kabızlık sorununa engel olunsa bir daha hemoroitle karşılaşılmayabilirdi.

Artık tedavi olmaya karar verdiyseniz, bu noktada tercih edeceğiniz yöntem, hekim veya kurum için arayış içerisine girmelisiniz.

Tıbbi anlamda hemoroid tedavisine yönelik çeşitli yöntemler vardır. Bunlar iki ana başlığa ayrılır. Dilerseniz bu yöntemleri iki ana başlık altında anlatalım.

1- Ameliyatlı yöntemler
Yıllardır tek başına hüküm sürmüş klasik ameliyattır. Geçmişten günümüze basur ya da birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan tek yöntemdi.

Kesi, dikiş, narkoz, pansuman, istirahat gerektiren yöntemdir. Başarı oranı tabi ki yüksektir fakat yaşatacak olduğu dezavantajlar çok fazla olduğu için yerini ameliyatsız tekniklere bırakmıştır denilebilir.

2- Ameliyatsız yöntemler
Basur tedavisine yönelik geliştirilmiş ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Bu teknikler kişinin iş ve güç kaybı, pansuman, narkoz, dikiş veya benzeri durumları yaşamamasını sağlamaktadır.

Bu tekniklerin isimleri şu şekildedir;
– Lazer Yöntemi
– Lastikle boğma Yöntemi
– THD Yöntemi

Tedavilerin uygulaması, avantajları ve ücret bilgileri farklı bir sayfada ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

BASURU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?
Hemoroit ilerleyerek daha fazla rahatsız edici bir hal almasını önlemek için bolca su tüketebilir, böylece dışkının yumuşamasını sağlayarak kolay dışkılayabilirsiniz.

Dışkılama ihtiyacınız oluştuğu an ertelemeden bulunduğunuz yerde ki bir tuvaleti kullanarak ihtiyacınızı gidermelisiniz. Kabızlığın sebeplerinden biri de hiç şüphesiz evlerinden başka yerde tuvalete girmemeyi takıntı haline getirmektir.

Ayrıca kabızlığın önlenmesi için düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapabilir, özellikle beton ve fayans benzeri sert yüzeylerde uzun süre oturulmamalıdır.

Lifi yüksek olan yiyecekler düzenli olarak tüketildiğinde hemoroidin gelişme riski en aza indirilebilir.
Lif bakımından oldukça zengin bazı besinlere örnek vermek gerekirse:

– Tam buğday
– Yulaf ezmesi
– Armut
– Havuç
– Kepek
– Esmer Buğday

Basurun Komplikasyonları Nelerdir?

basur komplikasyonları nelerdir

Basur hastalığında nadiren de olsa bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlar;

– Şişmiş damar da bulunan kan pıhtıları
– Kanama
– Kan kaybından dolayı demir eksikliği anemisi.

Basur Nedir, Nasıl Teşhis Edilir?
Başa dön