Basur Muayenesi Nasıl Yapılır?

Basur hastalığına maruz kalan kişilerin en çekindikleri konu kesinlikle muayenedir. Bir çok insan hemoroid ya da diğer makat hastalıkları ile karşılaştıkları zaman muayene olmaktan çekinir ve çözümü çevrelerinde ki insanların ya da internet ortamında buldukları web sitelerinin tavsiyelerinde ararlar.

Hatta hastalığı tedavi etme üstünlüğü olduğu iddia edilen bir çok bitkisel karışımı dahi denerler. Bu sırada basurun oluşumunda rol oynayan faktörlere karşı herhangi bir tedbir almadıklarından hastalık ilerlemeye devam eder. Hem hastalıkları geçmediği gibi hem de ilerlemesine sebep olmuşlardır.

basur muayenesi nasıl yapılır

Basur Bu Yollarla İyileşemez!

Kişilerin bu utanmalarını fırsat bilen bir çok kişi kitap, merhem, bitkisel karışım hatta sülük satarak cüzdanlarını doldurmanın peşindedir. Bir çok insanda maalesef tedavi olabileceklerini düşünerek inanmakta ve paralarını boşu boşuna kaybetmekte, aynı zamanda da vakit kaybetmektedir.

Bitkisel yollar belki şikayetleri bir nebze azaltarak, kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir fakat hastalığı kökten düzeltme şansı sıfırdır.

Basur Muayenesi

Her ne kadar komik veya utanılacak bir durum gibi dursa da makat hastalıklarının muayenesi oldukça önemlidir. Muayene ve tedavi olunmadığında rahatsızlık ilerleyerek daha kötü durumlara sebebiyet verebilir.

Muayene olmaya gitmeye karar verirken “gideceğim kişi bir doktor ve günde benim gibi onlarca kişiyi muayene ediyor.” şeklinde düşünülmelidir. Doktor ile hasta arasında herhangi bir dalga geçilecek durum söz konusu değildir. O insanın sizin sağlığınız için çalıştığı unutulmamalıdır.

Muayenede Dikkat edilmesi Gerekenler

Hastanın yanında gelen herhangi bir yakını varsa muayene esnasında dışarıda beklemelidir. Her ne kadar yakını olsa da hasta muayene esnasında yanında tanıdığı biri olmasından rahatsız olabilmektedir.

Muayeneye gelen hasta muayene masasının üstünde dirsekleri ve dizleri gelecek şekilde durmalıdır. Eğer bu pozisyonda duramayacak bir engeli var ise (hamilelik, yaşlılık gibi) yan yatırılarak dizler göbeğe doğru çekilerek yapılır.

Basur Muayenesi Yöntemleri

Muayene için aşağıda ki yöntemler kullanılmaktadır.

Göz Muayenesi (İnspeksiyon)

Hastaya üst kısımda ki görsellerde göründüğü gibi pozisyon aldırıldıktan sonra anüs yeteri kadar açılarak hastalığa dair bulgular gözlemlenir. Bir çok makat hastalığının teşhisi bu şekilde kolayca teşhis edilebilir. Fakat yeterli olmadığı durumlarda aşağıda tanımlamaya devam edeceğimiz tekniklerle muayeneye devam edilir.

Parmak Muayenesi (Rektal Tuşe)

Gözle görülemeyen bulgular, parmak ile teşhis edilebilir. Anüs muayenesinde yapılması mutlak olan bir tekniktir. Anüsün iç kısmında bulunan çatlak, siğil, şişlik ya da fisül yolu gibi sorunlar parmakla hissedilebilir. Hastalar her ne kadar bu yöntemden çekinip, utansa da yapılması gereklidir.

Anoskop Muayenesi

Anoskop, bağırsağın son 10 cm’ine kadarlık alanın kolayca görünmesini sağlayan alettir. Bir çok tedavi merkezinde ihmal edilmesine rağmen, son derece önemlidir.

Kolonoskopi Muayenesi

Şikayetin anüs ile ilgili değil de farklı bir sebepten olduğundan şüphe edilirse kullanılacak yöntem kolonoskopidir. Bunun dışında hastanın ailesinde daha önce bağırsak kanseri gibi bir durumla karşılaşan bir birey varsa yine kolonoskopi uygulanarak incelenmesi önem taşır.

Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?

Basur teşhisi için çoğunlukla üstte belirttiğimiz yöntemlerden göz ve parmak muayenesi yeterlidir. Ancak netleştirilmesi için anoskop muayenesi de tercih edilmektedir. Anoskop muayenesi ile basurun kaçıncı seviyede olduğu belirlenebilir. Doktor anoskop muayenesinde farklı bulgular görürse kolonoskopi çekilmesine ihtiyaç duyabilir.

Basur İle Karıştırılan Diğer Makat Hastalıkları Nelerdir?

– Makat çatlağı
– Anal hematom
– Anal fistül

Basur Muayenesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öncelikle anüste yaşanılan tüm hastalıklar basur olmayabilir. Bunu doktorunuz üst kısımda belirttiğimiz muayene tekniklerini uygulayarak teşhis edecektir. Basur muayenesi için mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanı tercih edilmelidir. Eğer yoksa genel cerrahi uzmanına da başvurulabilir. Fakat tedavi konusunda ameliyatsız yöntemleri tercih etmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

IDEA Klinikler Tercih Edilebilir
Ülkemizin 4 büyük şehiri olan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplamda 6 şubesiyle hizmet veren idea klinik’lerin her birinde proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları görev yapmakta ve her klinikte ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İletişim sayfamızda ki irtibat bilgilerinden sizlere en yakın olan idea kliniğe ulaşarak randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Kaynak:
1- Definition & facts of hemorrhoids. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/symptoms-causes. Accessed May 25, 2019.
2- Davis BR, et al. The American Society of Colon and Rectal Surgeons clinical practice guidelines for the management of hemorrhoids. Diseases of the Colon and Rectum. 2018;61:284.

Basur Muayenesi Nasıl Yapılır?
Başa dön