Basur İlaçla Geçer mi?

Tıbbi ismiyle hemoroid, Türkçe tabiriyle basur hastalığı en sık karşılaşılan makat hastalığıdır. Öyle yaygın bilinen bir rahatsızlık olduğu için diğer makat hastalığı belirtileri çoğu zaman basur sanılır. Hastalığın oluştuğu bölge bakımından insanlar utandığı ve sıkıldığı için doktora gitmek yerine kendi kendine çözüm arayışına girerler ve bu doğrultuda internet üzerinde basur ilaçla geçer mi, basura hangi ilaçlar iyi gelir, hemoroid ilaçları gibi aramalar yaparlar.

basur ilaçla geçer mi

Rahatsızlığın ilk meydana geldiği dönemde insanlar vakit kaybetmeden doktora başvurduklarında bu hastalığın neden , hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını ve ilerlememesi için ne yapılması gerektiğini öğrenerek önlem alabilirler. Fazla ilerlememiş ve başlangıç aşamasında ki vakalar doktor tarafından reçete edilecek ilaç veya krem ile yok edilebilir veya ilerlemesi durdurularak şikayetlere maruz kalınmaz. Basurun ilerlemesini durdurmak için bu ilaçların kullanımının yanı sıra en çok karşılaşılan sebep kabızlık ve birlikte getirdiği ıkınma gereksinimine dur denilmelidir. Aksi taktirde ıkınarak dışkılama devam ettirildiği taktirde ilaçlarında hiç bir anlamı kalmayacak ve hastalık ilerleme gösterecektir. Gereken önlemlerin alınması ve ilaçların kullanımı yanı sıra sıcak su oturma banyosu yaparak büyük oranda rahatlama hissedebilirsiniz.

Hemoroid İlaçla İyileşir mi?

Hemoroid hastalarının çoğu doktora gitmeye utandıkları için ev ortamında çözüm bulmaya çalışmaktadır. Ancak çözüm yollarına başvurmadan önce basurun neden oluştuğunu tespit etmek gerekmektedir. Hastalık çoğunlukla kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile ortaya çıkmaktadır. Kronik kabızlığınız varsa ve dışkılarken ıkınıyorsanız ne yaparsanız yapın hemoroid probleminiz devam edecektir. İlk olarak kabızlık sorununa bir çözüm bulmalı ve asla ıkınmamalısınız. Tuvalete gitmeniz gerektiğinde ertelememeli, tuvalette çok uzun süre durmamalısınız. Uzmanlar dışkılama işleminin en fazla 2 dakika sürmesi yönünde tavsiyeler vermektedir.

Kabızlığınızı gidermek için lif içeren yiyecekler tüketebilir, bol sıvı alabilir ve hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa bundan vazgeçerek hareketlerinizi artırabilirsiniz. Özellikle günlük 30-40 dakikalık yürüyüşler yapmanız sağlık açısından birçok problemin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Hemoroid Krem, Fitil ve Merhemleri

Hemoroid hastalığınız başlangıç aşamasındaysa oluşma sebebinin önüne geçerek durdurabilir ve hatta iyileşmesini bile sağlayabilirsiniz. Ancak ilerleyen ve 3. 4. evrelere ulaşan vakalarda ilaçların çok büyük etkisi olmayacak yalnızca şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Basur İçin Tabletler

Daflon Tablet : Damarların çeperini güçlendirerek daralmasını sağlar. İçeriğinde hisperidin ve diosmin ismindeki etkin maddeler bulunmaktadır.

Doxium Tablet : 500 ve 1000 Mg olmak üzere iki farklı formu vardır. Etkisi neredeyse daflon ile aynıdır. İçeriğinde kalsiyum dobesilat maddesi bulunmaktadır.

Vendios : Diosmin içermektedir. Etkisi de hemen hemen aynı olacaktır.

Venoruton : Okserutin içermektedir. Damarları koruduğu gibi güçlendirmektedir.

Basur Fitil ve Kremleri

Aşağıda ki ürünlerin hem fitil hem de krem formları vardır. Bu sebeple ayrı başlıklara ayrılmamıştır.

Kortos : Kortizon ve poidokanol içermektedir. Şişlik ve ödem azaltma, damarlarda büzülme sağlama gibi etkileri vardır.

Proktolog Fitil : Ruskogenin ve trimebutin içeren proktolog fitil damarlarda büzüşme sağlar ve spazm çözücü etkisi vardır.

Prokto Glyvenol : Lidokainin içeren prokto glyvenol bölgesel uyuşturma sağlar. Bu sayede ağrıda azalmaktadır. Aynı zamanda damar duvarı güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Basur Merhemleri

Anestol : Makat çatlağı ve basur rahatsızlıklarının ağrısını dindirecek özellikteki merhemdir.

Anuflex : Ağrı kesici özelliği ile öne çıkan bir merhemdir. Bölgesel uyuşturma özelliği sayesinde kaslarda da gevşeme meydana gelmektedir.

Hedensa Pomat : Tüp şeklinde olan bu kremin içinden çıkacak olan aparatı kullanarak kremi anüs içine sıkabilirsiniz. Mentol içeriği ile ferahlık verirken ağrı, şişlik gibi şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır.

Hemoraljin : Ağrıyı azaltma ve damarların büzülmesinde etkilidir.

Lütfen üstte sıraladığımız ürünleri doktorunuza danışmadan ve reçete edilmeden kullanmayınız. Hemoroid dışında bir çok makat hastalığı söz konusu olduğundan muayene olmalı ve hemoroid teşhisini kesinleştirmelisiniz.

İlaçlar Şikayetleri Azaltarak, Rahatlatabilir

Bu tarz ilaçlar hastaların yaşamakta olduğu ağrı, acı, kaşıntı ya da benzeri şikayetleri azaltmaya yönelik işleve sahiptirler, dolayısıyla rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırma gibi bir özelliği ve üstünlüğü yoktur. Başlangıç aşamasında ise üstte belirttiğimiz gibi doktora başvurarak rahatsızlığınızın ilerlemesini durduracak tedbir ve önlemleri öğrenebilirsiniz. Biz de yazımızın devamında basurun oluşum sebepleri ve önleme yolları hakkında bilgileri vermeye çalışacağız.

Sıcak Su Oturma Banyosu Yapabilirsiniz

Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden biride sıcak su oturma banyosudur. İçine oturabileceğiniz bir leğeni yada küveti sizi yakmayacak derecedeki sıcaklıkta suyla doldurarak 10-15 dakika oturabilirsiniz. Herhangi bir sınırı olmayıp, gün içerisinde dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Basur İlaçla Geçer mi?
Başa dön