WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz
iletişim bilgileri

Basur Çeşitleri Nelerdir?

Dünya nüfusunun yaklaşık %50’si basur rahatsızlığı ile mutlaka karşılaşmış ve neredeyse tüm insanlarda basur hakkında hemen hemen birazda olsa bilgi sahibidir. Her ne kadar neden dolayı meydana geldiğini veya ne yapmak gerektiğini bilmeseler de birinin makat bölgesinde yaşamakta olduğu sıkıntıyı duyunca sen basur olmuşsun diyecek kadar fikirleri bulunmaktadır. Bu şekilde bir yaklaşımında ne kadar doğru olup olmadığına şu şekilde cevap verebiliriz.

Basur Dışında Bir Çok Makat Hastalığı Vardır
Öncelikle bilinmesi gereken ilk konu makat hastalıkları denildiğinde akıllara ilk gelen her ne kadar basur yani hemoroid rahatsızlığı olsa da ilk teşhis sen basur olmuşsun şeklinde olmamalıdır. Çünkü bu bölgede meydana gelen bir çok rahatsızlık mevcuttur. Sadece en popüleri hemoroit olduğundan dolayı herkes buna yormaktadır.

Anal fissür (makat çatlağı, anal hematom (makatta pıhtı toplanması), anal fistül, kıl dönmesi gibi rahatsızlıklarda bu bölgede ya da yakınında ortaya çıkan diğer rahatsızlıklardır. Buradan da anlaşılacağı üzere makatta yaşadığınız sıkıntıların teşhisini ezbere bir şekilde kendi kendinize koymamalısınız.

Basur Hastalığının Çeşitleri Bulunmaktadır
Çeşitleri iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Kişilerde yaygın olarak karşılaşılan tipi iç hemoroid olup, dış hemoroid çok seyrek görülen bir vakıadır. İç basurun da kendi içinde dört derecesi bulunur. Bunlar ise 1-2-3-4. derece olarak teşhis edilir. Derece memenin büyüklüğü ve durumu ile alakalıdır.

Basur Dereceleri Nasıl Bilinebilir
Hemoroit rahatsızlığının derecelerini aşağıda ki sıralanan şekilde tahmin edebilirsiniz.

1. Derece: Göz ya da parmakla teşhis edilemez. Kanama, ağrı gibi şikayetleri söz konusu olur. Ancak doktorun yapacağı parmak ya da anoskop muayenesi ile kesin tanı konabilir.

2. Derece: Bu derecede ki meme dışkılama sırasında dışarı çıkarak ayağa kalkıldığında ise içeri girmektedir.

3. Derece: Dışkılama sırasında dışarı çıkan meme kendiliğinden içeri girmiyor, parmak yordamıyla içeri giriyorsa 3. derece olduğu anlaşılmaktadır.

4. Derece: Bu seviyeye ulaşmış olan meme kendi kendine ya da elle olmak dahilinde kesinlikle içeri girmemekte ve sürekli dışarıda durmaktadır.

Tromboze Hemoroid (Basur Boğulması) Olabilir
Basur normal şartlarda çok ağrı yapan bir rahatsızlık değildir fakat meme dışarıda kalıp makat kasları arasında sıkışırsa basur boğulması yani tromboze hemoroid durumu söz konusu olur. Bu da epey fazlaca ağrıya sebep olarak hastanın oldukça rahatsız olmasına neden olmaktadır. Sıcak su oturma banyosu yapılarak şikayetler azaltılabilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?
Anal fissür veya basur gibi makat hastalıklarından dolayı oluşan şikayetlerin azaltılmasına yönelik uzmanlar sıcak su oturma banyosu önermektedir. İçine oturulabilecek sıcaklıkta ki suyun bir lehenin içine doldurulması ile içine oturulup 10-15 dakika kadar beklenebilir. Bu uygulamanın herhangi bir limiti olmayıp gün içinde istenildiği kadar yapılabilir. Hatta suyun içine karanfil katıldığı taktirde ferahlıkta vermektedir. Suyun çok sıcak olması yanık sorunu ile karşılaşmanıza sebebiyet vereceğinden asla kaynamış suyun içine oturulmamalı el ile kontrolü yapılarak içine oturabileceğiniz düzeyde olduğuna kanaat verdiğiniz ılık suyun içine oturmalısınız.

Bu yöntemin rahatsızlığınızı tedavi edebilecek herhangi bir üstünlüğünün olmadığını yalnızca yaşadığınız ağrı şikayetinin azaltılmasına yönelik olduğunu bilmelisiniz.

Kabızlık Problemine Dikkat Edin
Ayrıca şikayetlere maruz kalmamak ve rahatsızlığın ilerlememesi için kesinlikle kabız kalmamaya özen göstermeli, tuvalette çok fazla vakit geçirilmemeli ve asla ıkınarak dışkılamaya çalışılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni