WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz
iletişim bilgileri

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur yani tıpta ki ismiyle hemoroid, makat bölgesinin en fazla görülen ve çok fazla şikayeti bulunan bir hastalıktır.

En yaygın görülen şikayetleri ise şunlardır;

– Ağrısız kanama
– Anal kaşıntı
– Ağrı
– Şişlik

Dışkılama sırasında farkedilen kanın normal olmadığı fakat, diğer hastalıklara göre nispeten basur gibi iyi huylu bir nedenden dolayı kaynaklandığını bilmek önemlidir. Daha ciddi hastalıklar kişinin yaşamını tehdit edebilmektedir. Bu sebepten dolayı makat bölgesinde herhangi bir normal olmayan durum hissedildiğinde mutlaka doktora başvurulmalı, muayene olarak bu şikayetlerin sebebi kesinlikle öğrenilmelidir.

Hemoroid için nispeten daha iyi huylu desekte, kişiye yaşattığı şikayetler ile ızdırap verici olabilir. Dolayısıyla bu hastalığın da erken teşhisi ve tedavisi oldukça önem arz eder.

Basur Ağrısı Neden Olur?
Aslında basur çok ağrı şikayeti görülen bir rahatsızlık değildir. Fakat 3. ve 4. derecelerinde meme olarak ifade edilen damar fazla büyüyüp anüs dışına çıktığında içeri girmez ve makat kaslarının arasına sıkıştığından ağrı görülür. Bu duruma tromboze hemoroid yani basur boğulması ismi verilmektedir.

Kaşıntı Şikayeti Ciddiye Alınmalı
Bir diğer şikayetin kaşıntı olduğundan bahsettik. Basur memesi anüsten dışarı çıktığında gerek biriken kandan dolayı gerekse memenin çamaşırla temas etmesi sonucunda kaşınmalar söz konusu olabilir. İyi temizlenmeyen anüste mevcut olan parazitlerde diğer bir kaşıntı sebebi olabilir. Fakat her makat kaşıntısı için hemoroid belirtisi olduğu düşünülmemelidir. Daha farklı basit sorunlar ya da daha ciddi sebeplerden dolayı da makat kaşıntısı oluşabilir.

Kanama Farkedilmesi Gereken Bir Durumdur
Hemoroidin belirtilerini sıralarken, kanama görüldüğünü de ifade etmiştik. Dışkılama sırasında dışkıyı kaplayan kanama söz konusudur. Eğer bu farkedilmezse tuvalet kağıdında görülecektir. Anlaşıldığı üzere basurun belirtileri çok anlaşılmayacak ve geç teşhis edilecek düzeyde değildir.

İlk Evrelerde Farkedilmeyebilir
Hemoroidin ilk başlangıç evrelerinde, meme dışarı çıkmadığından el ile herhangi birşey hissedilmez. Ancak doktor tarafından yapılacak olan anoskop muayenesi ile görülebilir. Çoğu kişi basuru 3. ve 4. dereceden önce hissetmemektedir. Bazı kişiler ise hissettikleri halde utanıp doktora başvurmazlar ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni