Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Neden Olur?

Anüste birdenbire ortaya çıkan şişlik ve beraberinde ağrı şikayetinin en yaygın nedenleri biri anal hematom rahatsızlığı olup makatta pıhtı toplanması da denilebilir. Anal hematom şikayetlerinden dolayı hemoroid ile karıştırılabilir. Proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli olmayan doktorlarda hemoroid ile anal hematomu sıklıkla karıştırabilmektedir.

Anal hematom rahatsızlığının oluşumunda rol oynayan en büyük neden diğer birçok makat hastalığında da olduğu gibi kabızlıktır. Kabız olan bir hasta ıkındığında anüsteki meydana gelen basınçla beraber damar hasar görebilir, bu durumda damardan sızan kan damar ile cilt arasında bulunan yumuşak dokuda toplanır. Kanama durduğunda sızan kan pıhtılaşır ve boyutu kuru üzüm tanesi olabileceği gibi teniz topu büyüklüğünde de olabilmektedir.

anal hematom tedavisi

Anal hematomun oluşumunda rol oynayan faktörler şunlardır;

Kabızlık

Kabız olan bir kişinin dışkısı sert olduğunda dışkılamada zorlanır ve ıkınma ile beraber anüs bölgesinde basınç meydana gelir. Bu basınçla beraber anüsteki damarlar zarar görerek kan sızdırabilir bu da hematoma neden olmaktadır.

Güçlü Öksürük

Şiddetli yada sürekli öksürük şikayeti olması anüsteki yada çevresindeki damarların normalden daha fazla baskı altında kalmasına ve yırtılmasına sebep olabilmektedir.

Gebelik

Hamile kadınların hematom şikayetiyle karşılaşma olasılığı yüksektir. Bebek rahim içerisinde büyüdükçe anüste fazladan baskı oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca normal doğrum yapan kadınlar doğum esnasında ıkındığı için hematom yada hemoroide daha yatkındırlar.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Uzun süre hareketsiz olarak oturmak anüsteki baskının artmasına neden olmaktadır. Uzun süre masa başı oturan yada araç kullanan kişilerde hematom oluşma riski diğer insanlara göre daha fazla olabilir.

Ağır Yük Kaldırmak

Alışık olunandan çok daha ağır bir yükün kaldırılması anüste baskıya neden olabilir. Bu da hematom oluşmasında rol oynayan etkenlerden biridir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Anal hematom cilt altında mavi bir çürük yada anüs yakınındaysa koyu mor renkte çeşitli boyutlarda bir kan birikintisi gibi görünür. Diğer belirtileri ise şunlardır.

– Anüs yakınında şişlik
– Hematomun büyüklüğü ile bağlı olarak şiddetli ağrı
– Dışkıda kan görülmesi

Anal Hematom Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuza başvurduğunuzda size ilk olarak fiziksel muayene uygulayacaktır. Hematom göz ve el yordamıyla yapılacak fiziki muayene doğrultusunda kolayca teşhis edilebilecek bir rahatsızlıktır.

Anal Hematom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir çok anal hematom vakası birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu süreç içerisinde şiddetli ağrılara sebep olduğundan bir çok hasta dayanamaz ve tedavi olmak isteyebilir.

Cerrahi Tedavi

Çok küçük bir kesi ile meydana gelen pıhtı boşaltılır ve bu andan itibaren hasta ağrıyı hissetmeyeceği gibi büyük derecede rahatlar. Kesi minimal olduğundan herhangi bir dikişe ihtiyaç duyulmamaktadır. İşlemin ardından nadiren sızıntı görülebilir. 2-3 dakika süren işlemin ardından hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu

Sıcak su oturma banyosu bir çok makat hastalığının yaşattığı ağrı için kullanılabilecek bir yöntemdir. Hematom içinde avantajlıdır. İçine oturabileceğiniz yakmayacak derecede bir su hazırlayarak içine oturmak rahatlatabilir. Oturma banyosunu gün içinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

İlaçla Tedavi

Krem yada fitillerin bu tedavide bir üstünlüğü yoktur. Ancak ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Hematom yazımızın akışında da bahsedildiği gibi hiçbir tedavi olmasa bile kendi kendine birkaç gün içinde geçebilecek bir rahatsızlıktır. Ancak yaşadığınız şikayetlere dayanamıyorsanız proktoloji konusunda tecrübesi olan bir genel cerrahi uzmanına başvurarak pıhtının boşaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Makatta Pıhtı Oluşması Nasıl Önlenir?

Hematom oluşmasında rol oynayan sebeplere dikkat ettiğinizde hematom oluşma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. Kabız kalmamaya, ıkınmamaya özen gösterdiğiniz taktirde büyük ölçüde risk ortadan kalkmaktadır.

Referanslar:
1- Anal Hematom Belirtileri Nelerdir – Op. Dr. Atilla KAYA
https://www.istanbulproktoloji.com/anal-hematom-tedavisi/

2- Crawford C. (n.d.). External hemorrhoid vs. perianal hematoma.
http://www.healthguidance.org/entry/12935/1/External-Hemorrhoid-Vs-Perianal-Hematoma.html

3- Gebbensleben O, et al. (2009). Do we at all need surgery to treat thrombosed external hemorrhoids? Results of a prospective cohort study.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3108631/

4- Hardy A, et al. (2014). The acute management of haemorrhoids. DOI:
https://doi.org/10.1308/003588414X13946184900967

5- Mayo Clinic Staff. (2018). Anal pain.
https://www.mayoclinic.org/symptoms/anal-pain/basics/causes/sym-20050918

6- Perianal hematoma. (n.d.).·
https://brisbanesurgeon.com.au/conditions/perianal-haematoma

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Neden Olur?
Başa dön